عکس ترموستات یخچال فریزر - شکل ترموستات یخچال

یکی از خدماتی که توسط نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران ارائه داده می شود، مربوط به رفع تعمیر و تعویض ترموستات یخچال می باشد. عموم مردم اطلاع دقیقی در مورد قطعات سازنده وسایل برقی و عملکرد و ساختار آن ها ندارند و از آن جایی که امروزه داشتن اطلاعات در هر زمینه ای و افزایش اطلاعات عمومی یک مزیت به شمار می آید؛ ما در سایت ایران تک سرویس سعی داریم تا نکاتی را به شما آموزش دهیم که آگاهی و اطلاع از آنها می تواند در هنگام به وجود آمدن ایرادات فنی در لوازم خانگی برقی به نفعتان باشد و حتی بتوانید حدس بزنید که مشکل ایجاد شده حدودا مربوط به کدام قطعه می باشد.

خیلی از افراد برای تعمیر ترموستات یخچال فریزر خودشان اقدام می کنند و به همین دلیل هم بیشترین سوالی که مطرح می شود این است که ترموستات یخچال ساید کجاست؟ عملکرد ترموستات چیست؟ انواع ترموستات یخچال و اجزای آن چیست که در ادامه به صورت جامع به توضیح این موارد پرداخته ایم. 

ترموستات چیست؟

ترموستات یک قطعه در داخل یخچال و فریزر می باشد که وظیفه اصلی آن ثابت نگه داشتن یک دمای مناسب در محفظه داخلی است. همانطور که مشخص است تنظیم بودن این دمای داخلی تاثیر مستقیمی بر حفظ سلامت و تازگی مواد خوراکی قابل نگهداری در یخچال دارد؛ بنابراین معیوب نبودن این قطعه و کارکرد منظم و معمول آن باعث می شود تا بتوان مواد غذایی را به خوبی و با حفظ کیفیت نگهداری کرد.

هم چنین سالم بودن قطعه ی ترموستات می تواند باعث شود تا از بسیاری از ایراداتی که ممکن است برای دستگاه به وجود بیاید جلوگیری شود. به همین دلیل بررسی و چکاپ دوره ای این قطعه توسط نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر باعث می شود تا علاوه بر پیشگیری از به وجود آمدن خطرات و آسیب های جدی به دستگاه، بتوان به مدت بیشتری از این وسیله استفاده کرد. (افزایش طول عمر مفید استفاده از یخچال)

عکس ترموستات یخچال

عملکرد ترموستات یخچال چگونه است؟

عملکرد ترموستات یخچال فریزر،‌ تنظیم دمای یخچال و ساید است. عملکرد ترموستات به صورت مکانیکی بوده هرچند که با به کارگیری فناوری های جدید در تولید انواع یخچال و فریزر، این قطعه نیز بسیار پیشرفته تر شده است و با برخورداری از مادر برد و سنسورهای برنامه ریزی شده می تواند عملیات تنظیم دما را به بهترین شکل انجام دهد. این قطعه به طور مستقیم در ارتباط با قطعه ی کمپرسور موتور می باشد و پس از تنظیم سرما و تامین دمای داخلی لازم، به صورت اتوماتیک فرمان توقف را به کمپرسور ارسال می نماید. در صورتی ترموستات به درستی کار نکند یخچال سرد نمی کند و تنظیم دما در محفظه داخلی به درستی انجام نمی شود.

انواع ترموستات یخچال فریزر و ساید

ترموستات یخچال انواع مختلفی دارد و در یخچال های خانگی تنوع زیادی دارد. همه شرکت های تلاششان بر استفاده از ترموستات با کیفیت و خوب در یخچال های تولیدیشان است. بنابراین می توان انواع ترموستات را در بازار مشاهده کرد. در ادامه برخی از انواع ترموستات ساید و یخچال را معرفی کرده ایم.

ترموستات یخچال مدل فشار بخار

این مدل به گونه ای طراحی شده است که با کاهش دمای داخل یخچال سطح مایع داخل ترموستات پایین می آید و کمپرسور را قطع می کند. در مدل ترموستات فشار بخار، یک میله شیشه ای تعبیه شده است که از مایع حساس به دما پر شده و سریعا بخار می شود. این لوله شیشه ای توسط یک لوله نازک به دایفراکم متصل شده و در صورت افزایش دما منبسط می شود و به این شکل به دیافراگم فشار وارد می کند و باعث فعال شدن سیکل سرمایش یخچال فریزر می گردد.

ترموستات مدل دو قطبی

در این نوع از ترموستات یخچال برایند کار بر اساس تفاوت میان دو فلز می باشد. به این صورت که یکی از فلزها نسبت به تغییر دما حساسیت بالایی دارد و فلز دیگر واکنش کمتری نشان می دهد. عملکرد این ترموستات به صورت است که با افزایش دما فلز حساس منبسط شده و کلید فعال شدن سیکل سرمایشی را روشن می کند.

ترموستات مدل الکترونیکی

این نوع ترموستات را اغلب به نام ترموستات دیجیتالی می خوانند. این ترموستات دارای یک سنسور تشخیص دما است که با دمای داخلی یخچال دستور قطع و وصلی را به موتور یخچال می دهد. عملکر این نوع از ترموستات ها به این صورت است که با افزایش دما از میزان تنظیم شده کمپرسور را فعال می کند و در صورت کاهش دما کمپرسور را خاموش می کند.

اجزای ترموستات یخچال

اجزای ترموستات یخچال

ترموستات یخچال فریزر نیز خود، از قطعات مختلفی تشکیل شده است و همانطور که گفتیم وظیفه تنظیم دمای یخچال و ساید را بر عهده دارد.

 1. بدنه فلزی
 2. کنتاکت های اتصال
 3. فانوسک محتوی گاز
 4. لوله مویی
 5. لوله بلو
 6. فنر و اهرم ها
 7. پیچ تنظیم

آیا ترموستات یخچال قابل تعمیر است؟

بله ترموستات یخچال قابل تعمیر می باشد و در صورت ایرادات جدی تر، ترموستات قابل تعویض می باشد. قابل تعمیر بودن ترموستات یخچال فریزر سوال پرکابردی است که اکثر مصرف کنندگان یخچال و فریزر به دنبال پاسخ آن می باشند. جا به جایی یا همان تعویض ترموستات یخچال بسته به مدل و برند یخچال و فریزر دارد.

اما قبل از هر جا به جایی با تعویض ترموستات تعمیرکاران و متخصصین در این زمینه به دنبال تعمیر ترموستات یخچال می باشند؛ تعمیر را به جای تعویض پسنهاد می کنند. زیرا ترموستات جایگزین شده با ترموستات سابق باید دارای ویژگی های مشابه با ترموستات اصلی تعویض شده خود یخچال داشته باشد؛ تا روند کار کرد مناسب یخچال به تعویض نیافتد.

اگر مشکل ترموستات خود را بر طرف نکنید باعث بروز مشکلات بیشتری برای یخچال و یا فریزر شما می شود همین مشکل سبب پرداخت هزینه های گزاف تری خواهد شد. زیرا ترموستات یکی از کار های اصلی یخچال را برعهده دارد و دمای یخچال را ثابت نگه می دارد و به همین خاطر قطعه ای نیست که بتوانید خرابی آن را به تعویق بی اندازید.

شما هموطنان عزیز می توانید با تماس گرفتن با شرکت ما در زمینه تعمیر یخچال برای رفع ایراد دستگاه خود از متخصصین و تکنسین های ما کمک بگیرید. مرکز تماس ما شبانه روزی ۲۴ ساعته، آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. شرکت ما با بیش از یک دهه تجربه کاری و دارای تعمیر کار های متهد و آموزش دیده در ارتباط با تعمیرات یخچال مفتخر خدمت دهی به شما می باشند.

تعمیر ترموستات یخچال فریزر ساید بای ساید

تعمیر ترموستات یخچال فریزر ساید بای ساید

تمامی این قطعات برای اینکه ترموستات بتواند به صورت عادی به فعالیت خود ادامه دهد، به صورت هماهنگ با یکدیگر کار می کنند و کاملا طبیعی است که بروز اختلال در عمکرد هر کدام، وظیفه ی اصلی یعنی تنظیم دمای یخچال را با مشکل مواجه خواهد کرد. تشخیص این اختلالات فقط توسط تعمیر کاران مجرب و مراکز تعمیراتی معتبر صورت می پذیرد؛ بنابراین در صورت به وجود آمدن هر گونه ایراد در یخچال فریزر از دستکاری آن بپرهیزید و هر چه سریع تر با تعمیرگاه ایران تک سرویس تماس بگیرید.

مزیت استفاده از سرویس تعمیر ترموستات یخچال فریزر ایران تک سرویس

 • عدم نیاز به انتقال و جابه جایی دستگاه (سرویس در محل)
 • صرفه جویی در وقت و هزینه ها
 • ضمانت معتبر بابت قطعات تعویض شده
 • امکان ارائه ی خدمات به ساکنین استان تهران
 • امکان اعزام سرویسکار در هر ساعت از شبانه روز
 • تعمیر توسط کارشناسان فنی مجرب، با تجربه و آموزش دیده

برخی از متداول ترین ایرادات یخچال فریزر مرتبط با قطعه ترموستات

هر یک از مواردی که در ادامه ذکر خواهد شد، می تواند ناشی از وجود یک اختلال و عیب در قطعه ی ترموستات باشد و شناسایی هر چه سریع تر و دقیق تر موجب می شود تا از آسیب به دستگاه جلوگیری گردد. امکان دارد این قطعه خراب شده باشد، تنظیم نباشد، سر سیم های داخلی آن به اشتباه به یکدیگر وصل شده باشند، بخش های داخلی مختلف این قطعه دارای اختلال باشند.

 • ایراد اول: موتور یخچال قطع و وصل نمی کند. سرمای داخلی بسیار زیاد است و تمام مواد غذایی یخ زده اند.
 • ایراد دوم: لامپ روشنایی داخل یخچال روشن است ولی موتور اصلا کار نمی کند.
 • ایراد سوم: بدنه ی یخچال برق و یا اتصالی دارد.
 • ایراد چهارم: موتور یخچال خیلی کم کار می کند و سرمای داخلی بسیار کم است.

علت قطع نشدن ترموستات یخچال

علت قطع نشدن ترموستات یخچال

علت قطع نشدن ترموستات یخچال موضوع طبیعی نمی باشد و نشان از وجود مشکل در آن است. علت قطع نشدن ترموستات دو حالت می تواند داشته باشد. در اولین حالت ممکن است ترموستات یخچال با مشکل مواجه شده باشد. در دومین حالت شخص، ترموستات یخچال را به صورت دستی یکسره کرده است. زیرا یکسره کار کردن یخچال ارتباط مستقیمی با یکسره کار کردن ترموستات دارد.

در واقع به این معناست که یخچال تا زمانی که به برق متصل باشد بدون وقفه کار خواهد کرد. این شرایط باعث می شود تا یخچال در سردترین حالت ممکن خود قرار بگیرد. به همین خاطر تمام مواد غذایی موجود در یخچال از جمله میوه، سیبزیجات و یا حتی آب دچار یخ زدگی مانند فریزر بشوند. زمانی که این فرآیند ادامه پیدا کند و مشکل کار کرد یکسره ترموستات را برطرف نکنید به مرور زمان باعث خرابی کمپرستور یخچال نیز می شود. یخچال به دلیل کار کرد بدون وقفه باعث صرف انرژی زیاد تری می شود و انرژی بسیاری را تلف می کند.

تست خرابی ترموستات یخچال

برای آنکه کامل متوجه شوید و اطمینان حاصل کنید که علت نوسانات دما داخل یخچال برای خرابی ترموستات می باشد یا خیر؛ باید از یک دما سنج دقیق و مناسب برای تست کردن خرابی ترموستات داخل یخچال خود استفاده کنید. در اولین قدم باید یک آب را در داخل یخچال قرار دهید و یک روشن خوراکی را داخل فریزر قرار دهید. (توجه داشته باشید که روغن دچار یخ زدگی نمی شود و مجدد می توانید از آن استفاده کنید.) سپس درب های یخچال و فریزر خود را محکم ببندید و اجازه دهید که چند ساعت یا یک شبانه روز لیوان ها به مدت چند ساعت یا یک شبانه روز در داخل یخچال و فریزر بمانند.

هنگامی که مدت زمان اعلام یا همان مشخص شده به پایان رسید؛ لیوان ها را بیرون آورده و دمای ۲ لیوان را سنجیده و یادداشت کنید. حال باید ترموستات را مطابق با دمای مشخص شده داخل دفتر چه راهنمای یخچال تنظیم کنید؛ و مجدد لیوان ها را به مدت زمان ۱۲ ساعت در داخل یخچال و فریزر خود قرار دهید.

پس از پایان ۱۲ساعت باید دمای لیوان آب و لیوان روغن را اندازه بگیرید. اگر با تنظیم کردن ترموستات دمای داخل یخچال شما تغییر کرد باید گفت که خوشبختانه نشانه یک اتفاق عالی می باشد زیرا یخچال و فریزر شما با مشکل جدی رو به رو نشده است، و یخچال و فریزر شما تنها به تغییر دما داخل یخچال احتیاج داشته است. اگر هم تغییری در دمای داخل محیط یخچال و فریزر مشاهده نکردید باید گفت که متاسفانه ترموستات یخچال شما دچار ایراد شده است و باید به تعمیر و یا تعویض آن بپردازید.

چگونه ترموستات یخچال را یکسره کنیم؟

چگونه ترموستات یخچال را یکسره کنیم؟

ترموستات یخچال که داخل یخچال قرار دارد؛ دارای یک دستگیره و کنترل می باشد، که با تنظیم کردن آن می توانید سیستم خنک کننده یخچال را کنترل کنید. زمانی که ترموستات یخچال شما با مشکل رو به رو می شود باعث یکسره کار کردن ترموستات می شود. ایتدا برای آنکه ترموستات یخچال را یکسره کنید باید به ترموستات یخچال دسترسی داشته باشید.

مکان قرارگیری ترموستات یخچال بسته به مدل و برند دستگاه شما دارد و قسمت قرارگیری آن متفاوت می باشد. در اولین قدم باید مکان دقیق قرارگیری ترموستات را پیدا کنید و یخچال خود را از برق کشیده و تمام مراحل را به درستی انجام بدهید. ترموستات یخچال خود را به آرامی باز کنید. در قدم دوم اتصالات ترموستات یخچال را جدا کنید.

اما دقت داشته باشید که وردی ها و خروجی های دقیق ترموستات را بخاطر بسپارید برای اطمینان حاصل کردن از این کار می توانید با عکس گرفتن از این اتصالات و مکان قرار گیری دقیق آنان به خوبی به یاد داشته باشید و پس از اتمام کار در انتها تمام خروجی ورودی های ترموستات را درستی متصل کنید و به اصطلاح در این حالت ترموستات از مدار یخچال خارج شده است و یکسره کار می کند.

برای استفاده از خدمات و سرویس های تعمیراتی ایران تک سرویس

در صورت به وجود آمدن و بروز هر گونه اختلال در عملکرد طبیعی یخچال و فریزر ساید بای ساید، فقط کافی است که از طریق شماره های موجود در این سایت با ما تماس بگیرید. به صورت 24 ساعته و شبانه روزی، حتی در روزهای تعطیل کارشناسان پشتیبانی ما پاسخگوی شما خواهند بود و پس از دریافت اطلاعات لازم و آدرس منزل یا محل کارتان، یکی از پرسنل فنی و تکنیسین های مجرب مجموعه به آدرس شما اعزام می گردد. مفتخریم که با برخورداری از تجربه های لازم و سوابق طولانی در زمینه ی تعمیرات انواع لوزم خانگی می توانیم در خدمت شما متقاضیان ارجمند باشیم.

4.8/5 - (20 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *