ایران تک سرویس

تعویض و تعمیر میکروسوئیچ لباسشویی

تعویض و تعمیر میکروسوئیچ لباسشویی

تعمیر میکروسوئیچ لباسشویی نیز یکی از خدمات تعمیر ماشین لباسشویی است که در مرکز خدمات لباسشویی ایران تک سرویس برای همه برندهای ایرانی و خارجی ارائه می شود. میکروسوئیچ یک قطعه در ماشین لباسشویی های اتوماتیک است که مانع از باز شدن ناگهانی درب لباسشویی می شود.

 گاهی به دلیل خراب شدن آن مصرف کنندگان نسبت به تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی یا در صورت قابل تعمیر بودن، آن را تعمیر می کنند. باز شدن درب ماشین لباسشویی و نشت آب از میان درب به بیرون منظره ای ناخوشایند است که هیچ مصرف کننده ای دوست ندارد با آن روبه رو شود.

اگر با چنین معضلی در ماشین لباسشویی خود مواجه هستید؛ علت آن خرابی قطعه ای به نام میکروسوئیچ یا همان قفل درب لباسشویی است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با نحوه تعویض میکروسوئیچ لباسشویی و علائم و دلایل خرابی آن آشنا کنیم.

نحوه عملکرد میکروسوئیچ لباسشویی چیست؟

میکروسوئیچ یا قفل درب لباسشویی یک قطعه کوچک است که روی درب ماشین لباسشویی های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تعبیه شده است. اگر دقت کرده باشید، هنگامی که برنامه شستشو را در لباسشویی تنظیم می کنیدد و دکمه استارت را میزنید یک صدای تق از لباسشویی شنیده می شود و بعد از آن لباسشویی کار خود را شروع می کند. وظیفه میکروسوئیچ درب لباسشویی، قفل کردن درب قبل از شروع فرآیند شستشو است.

در واقع میکروسوئیچ عملکرد امنیتی دارد. با قفل مغناطیسی که در قسمت پشتی پنل درب قرار گرفته با دستور شروع به کار ماشین لباسشویی، درب را قفل کرده و تا زمان اتمام شستشو اجازه باز شدن درب را نمی دهد.

میکروسوئیچ درب لباسشویی از دو عدد بوبین، دو عدد تیغه فلزی، موتور و شیربرقی و یک عدد قفل درب مکانیکی ساخته شده است.

انواع میکروسوئیچ لباسشویی

انواع میکروسوئیچ لباسشویی

میکروسوئیچ ماشین لباسشویی در انواع مختلف و با اشکال متنوعی ساخته می شود ولی کارایی همه آنها یکسان است.

 • میکروسوئیچ درب لباسشویی برقی
 • میکروسوئیچ درب فشاری
 • میکروسوئیچ پلاتینی
 • میکروسوئیچ فعال
 • میکروسوئیچ 4/3 یا 5 (نکته قابل ذکر در مورد این از میکروسوییچ ها این است که بعد از فرآیند شستشو، بعد از گذشت 3 الی 5 دقیقه درب باز می شود.)

علائم خرابی میکروسوئیچ لباسشویی

چرا درب لباسشویی باز نمیشود؟ چرا درب لباسشویی قفل نمی شود؟ از جمله سوالاتی است که مصرف کنندگان ماشین لباسشویی های تمام اتوماتیک از کارشناسان ایران تک سرویس می پرسند. در ای بخش به طور کامل علائم و نشانه هایی که نشان می دهد میکروسوئیچ درب لباسشویی به مشکل خورده است را بیان کرده ایم.

 • درب لباسشویی قفل نمی شود.
 • فرآیند شستشو آغاز نمی شود.
 • درب لباسشویی باز نمی شود.
 • روشن نشدن ماشین لباسشویی
 • نمایش کد خطا روی پنل نمایشگر

* کاربران گرامی، توجه داشته باشید که هرکدام از موارد ذکر شده ممکن است به دلیل خرابی قطعات دیگر مانند برد کنترل نیز رخ دهد. بنابراین برای عیب یابی و تعمیر میکروسوئیچ لباسشویی از یک متخصص کمک بگیرید.*

علت خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی

علت خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی

گاهی علت خراب شدن میکروسوئیچ درب لباسشویی نحوه استفاده مصرف کننندگان است. برای بهره وری بیشتر از دستگاه هایی چون ماشین لباسشویی باید مطابق با اصول نگهداری سازنده رفتار کرد. برای پاسخ به چرا در لباسشویی باز نمیشه  و پیشگیری از خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 • درب لباسشویی را محکم نبندید. محکم بستن و به اصطلاح کوبیدن درب ماشین لباسشویی، عمده ترین دلیلی است که باعث می شود میکروسوئیچ بشکند یا خاصیت مغناطیسی خود را از دست بدهد.
 • درب لباسشویی را قبل از اتمام برنامه شستشو باز نکنید.
 • از ریختن آب روی میکروسوئیچ خودداری کنید. برخورد آب با قفل درب لباسشویی باعث می شود، بسوزد.
 • داغ شدن بیش از حد پلاتین های میکروسوییچ لباسشویی، یکی دیگر از علت های خرابی میکروسوئیچ است.
 • نوسان برق نیز از دیگر عللی است موجب سوختن میکروسوئیچ می شود. (از محافظ برق مخصوص لباسشویی استفاده کنید.)

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بعد از شستشو

یکی از عمده ترین دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بعد از اتمام برنامه شستشو، خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی است. البته این تنها دلیل باز نشدن درب نیست و گاهی خرابی برد و دیگر قطعات الکترونیکی لباسشویی نیز می توان علت باز نشدن درب لباسشویی باشد.

اما از آنجایی که قفل درب لباسشویی مسئول قفل درب ماشین لباسشویی است؛ اولین موردی که در چنین شرایطی باید عیب یابی شود میکروسوئیچ است. برای بررسی و عیب یابی میکروسوئیچ از یک تعمیرکار ماهر بخواهید تا تست میکروسوئیچ درب لباسشویی را برایتان انجام دهد.

تست میکروسوئیچ درب لباسشویی

تست میکروسوئیچ درب لباسشویی

برای تست میکروسوئیچ لباسشویی به روش زیر عمل کنید.

 • ابتدا برای تست میکروسوئیچ درب لباسشویی باید بدانید که قطعه به کار رفته در دستگاه، چند پایه دارد. (در کنار پایه های میکروسوئیچ، شماره های آن به ترتیب درج شده است. مانند: 1/2/3 و غیره)
 • پایه ای عدد یک روی آن درج شده است؛ پایه فرمان یا فاز است.
 • پایه ای که روی آن بزرگترین عدد درج شده ورودی یا نول است. (دقت کنید که این عدد با توجه به تعداد خارهای میکروسوئیچ متفاوت است. مثلا در میکروسوئیچ های پنج پایه عدد 5 نول است و میکروسوئیچ های سه پایه عدد 3 نول است.)
 • برای تست میکروسوئیچ درب لباسشویی به دو پایه که عدد بزرگتری دارند برق مستقیم داده و زبانه درب را به پیچ گوشتی فشار دهید. اگر میکروسوئیچ قفل شد که سالم است. اگر قفل نشد خراب است.

تعمیر میکروسوئیچ لباسشویی

آیا میکروسوئیچ درب لباسشویی تعمیر می شود؟ در برخی موارد که خرابی میکروسوئیچ مربوط به اتصالات یا مشکلات جزئی باشد میتوان با تعمیر کردن مشکل آن را حل کرد. 

اگر میکروسوئیچ به کل سوخته باشد یا قطعات اصلی آن خراب شده باشد؛ باید آن را عوض کرد. اغلب اوقات میکروسوئیچ قابل تعمیر نبوده و با تعویض میکروسوئیچ به راحتی می توان مشکل را حل کرد.

نحوه تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی

نحوه تعویض میکروسوئیچ لباسشویی

طریقه تعویض میکروسوئیچ لباسشویی به شرح زیر است.

 1. دستگاه را از برق جدا کرده و شیر ورودی آب به لباسشویی را ببندید.
 2. پیچ های موجود در انتهای کنسول را باز کرده و میکروسوئیچ را از پنل جدا کنید.
 3. به محل قرار گرفتن پیچ ها دقت کنید. محل پیچ های در لباسشویی های مختلف متفاوت استو پیچ ها ممکن است در قسمت جلوی پنل یا پشت آن قرار داشته باشد.
 4. اگر پنل با پیچ متصل نشده است؛ لازم است آن را با استفاده از یک شئ مانند چاقو آزاد کنید. چاقو را بین قسمت بالایی واشر و کنسول بکشید تا گیره ها آزاد شوند.
 5. کنسول را کمی به قسمت پشت واشر بچرخانید تا دید کافی به سیم های میکروسوئیچ پیدا کنید.
 6. هر دو طرف سیم ها را فشار دهید و با کمک یک پیچ گوشتی دو سو از داخل لباسشویی گیره هه قرار دهید.
 7. پیچ گوشتی را به سمت پایین و روی خارهای میکروسوئیچ فشار دهید تا گیره ها آزاد شوند.
 8. کنسول کنترل را باز کرده و درپوش های پلاستیکی انتهای کنسول را بیرون بکشید.
 9. لباسشویی را به سمت خودتان کج کنید تا امکان دسترسی به سیم های میکروسوئیچ برایتان فراهم شود.
 10. اکنون قطعه قبلی را با جدید جایگزین کنید.
 11. پیچ های کنسول را در جای خود ببندید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

هزینه تعویض میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

در اصل هزینه تعویض میکروسوئیچ لباسشویی به مدل و نوع لباسشویی مورد تعمیر بستگی دارد. به دلیل اینکه شرکت ما به طور مستقیم تامین کننده قطعات یدکی نیست و اغلب قطعات یدکی لباسشویی وارداتی هستند؛ بخش اعظم هزینه به قیمت میکروسوئیچ لباسشویی در بازار نیز وابسته است.

 ایران تک سرویس برای خدمات عیب یابی و تعمیر میکروسوئیچ لباسشویی هزینه ای مطابق با نرخ مصوب اتحادیه تعمیرکاران لباسشویی را دریافت می کند.

جمع بندی

در صورتی که احساس می کنید مراحل ذکر شده برای تعویض و تعمیر میکروسوئیچ لباسشویی برایتان دشوار است؛ از یک متخصص تعمیر ماشین لباسشویی کمک بگیرید. 

زیرا اگر هر کدام از مراحل تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی به درستی انجام نشود، ممکن است دستگاه روشن نشود. میکروسوئیچ یک قطعه مهم و کاربردی در لباسشویی است و خرابی آن عملا امکان استفاده از لباسشویی را مختل می کند. 

از طرفی باز و بستن و تعویض آن توسط افراد غیر متخصص ریسک خراب قطعه جدید را به همراه دارد. تعمیرگاه مجاز لباسشویی ایران تک سرویس به صورت شبانه روز و بدون تعطیلی آماده ارائه خدمات در منزل به مشتریان عزیز در استان های تهران، البرز، مازندارن، گیلان، خراسان رضوی و اهواز می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *