چطور آبگرمکنی که خوب گرم نمی کند را تعمیر کنیم

راهنمای عیب یابی، تعمیر و رفع ایراد آبگرمکنی که کار نمی کند

کنترل ترموستات آبگرمکن

اگر دمای آبگرمکن شما هی سرد و گرم می شود ، احتمالا یک مشکلی برای کنترل ترموستات آن به وجود آمده . آبگرمکن شما دو تا ترموستات دارد ، یک ترموستات بالا و یک ترموستات پایین . نوسان بین دمای سرد و گرم بیانگر این است که فقط مدار بالایی آبگرمکن خوب کار می کند . این ترموستات به المنت گرمایی بالایی برق می فرستد ، و برق را به به المنت پایینی منتقل می کند زمانی که دمای آب بالای تانکر به مقدار ایده ال برسد . اگر ترموستات بالایی کار نکند که برق را به پایینی بفرستد ، آب را در قسمت های پایینی تانک گرم نمی کند .

برای تعمیر آبگرمکن ، باید ببینیدکه کدام ترموستات باعث ایجاد مشکل شده . برق آبگرمکن را بکشید ، شیر آب گرم را باز کنید و منتظر بمانید تا دما به اندازه کافی برسد . از بغل مخزن پوشش پایینی را باز کنید ، پوشش عایقبندی شده را کنار بزنید تا سیم هایی که به ترموستات پایینی وصل است را جدا کنید . از یک مولتیمتر برای تست کردن اتصالات ترموستات استفاده نمایید. این دستگاه مصرف سنج را روی 1 اهم تنظیم کنید تا پایانه های ترموستات را با آن اندازه گیری کنید . اگر اتصالی برقرار نبود یعنی ترموستات خراب است و باید تعویض بشود .

برای تعویض آن ، قلاب فنری مانند آن را بالا بکشید و یکی دیگررا درجای آن بگذارید ، مطمئن بشوید که درست آنرا در کنارمخزن قرار داده اید . اگر به نظر ترموستات درست جا خورده بود ، المنت پایینی را بررسی کنید که اتصالاتش برقرار باشد و این کار را با یک مولتی متر انجام بدهید . اگر هنوزآن همکار میکرد ، لازم است که ترموستات بالایی را تست کنید . برای اینکه ،آن تست را انجام بدهید ، آب باید به اندازه کافی برای ترموستات بالایی گرم باشد تا برق را به پایینی بفرستد ، به این معنا که آبگرم کن باید به اندازه کافی برق داشته باشد تا آب را گرم بکند. اگر این اتفاق افتاد به این معناست که آبگرمکن شما باید یک مدت طولانی برق داشته باشد تا بتواند آب را گرم کند.

همین که این اتفاق بیافتد آن را خاموش کنید و پوشش بالای آن را بردارید تا به ترموستات دسترسی یابید و همان کاری که با ترموستات پایینی کردید بکنید. از ترمینال ها ی L1 و T4 سیم ها را جدا کنید . اتصالات بین این دو ترمینال را کنترل کنید( تا اینکه آب به به دمای ایده آل برسد ). اگر اتصالی برقرار نبود ، به این معناست که باید ترموستات بالایی عوض بشود. برای آبگرمکن های گازی ، سوپاپگاز ، دما راکنترل می کند. مونتاژ سوپاپ یک شماره گیر دارد که از آن می توانید برای تنظیم دما استفاده نمایید . اگر دمای آب نوساناتی داشت ولی چراغ پیلوت روشن بود ، سوپاپ گاز به احتمال زیاد مشکل دارد . این تعمیرات را باید یک فرد فنی انجام بدهد.

المنت گرمایی پایینی آبگرمکن

اگر درجه آبگرم شما بین سرد و گرم مدام جا به جا می شود ، شاید لازم باشد که المنت زیرین آبگرمکن را تست کنید . در آبگرمکن های خانگی ، یک ترموستات بالایی و پایینی قرار دارد ،و ترموستات بالایی وقتی آب داخل مخزن بالایی به دمای مناسب رسید ، برق را به قسمت پایینی می فرستد .

اگر المنت زیری کار نکرد ، دمای آب می تواند نوساناتی داشته باشد . برای تست کردن المنت ، برق آبگرمکن را قطع کنید و در پوش قسمت پایینی را باز کنید .عایق ها را جدا کنید و سیم ها را از المنت گرمایی جدا کنید . از یک مولتیمتر با تنظیم آن روی R1 برای تست اتصال آن استفاده نمایید . باید جریانی بین 10 تا 20 اهم بین دو ترمینالش داشته باشد . اگر المنت گرمایی جریانش برقرار بود، اتصال ترموستات را بررسی نمایید . اگر اتصالاتی نداشت ، ترموستاتش باید تعویض بشود. برای اینکه المنت را تعویض کنید ، باید مخزن را خالی کنید. برای خالی کردن مخزن شیر ورودی آب را ببندید ، به شیر تخلیه یک شلنگ وصل نمایید ، فلکه ی دریچه ی تخلیه و آبگرم را باز کنید .صبر کنید تا آب به سطح پایین تر و زیر المنت برسد . با یک سوکت یا آچار المنت را بردارید ، و واشرها را به اندازه کافی خوب سفت ببندید تا المنت جدید خوب بسته بشود. سیمها را دو باره به ترمینال های المنت وصل کنید و شیر تخلیه را ببندید قبل از اینکه بخواهید مخزن را دوباره پر کنید . قبل از اینکه بخواهید آبگرمکن را به برق بزنید حتما نشتی ها را کنترل کنید.

در آخر اینکه شما عزیزان جهت تعمیرات لوازم خانگی خود می توانید با تعمیرگاه ایران تک سرویس ما در تماس باشید

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *